پارس جی پی اس وبلاگ

 1. خانه
 2. بلاگ
 3. کاربرد فناوری جی پی اس در صنایع مختلف

کاربرد فناوری جی پی اس در صنایع مختلف

کاربردهای فناوری جی پی اس

 

فناوری جی پی اس در صنایع

بطور کلی از مهمترین زمینه های کاربرد GPS میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

الف-جی پی اس در زمینه های نظامی

 1. کاربرد هوایی: ازهدایت موشک ها تا هواپیماهای جنگنده و بمب افکن , هلی کوپتر ، موشک کروز , چتر بازی، پروازهای نظامی و ….
 2. کاربردهای دریایی:  زیردریایی , کشتی و تمام انواع قایق ها و دریانوردی نظامی .
 3. کابردهای زمینی:  مکان توپخانه ها , ناوبری خودروها , هدایت پیاده نظام , سیستم موشک زمین به زمین، شناخت نوع وجنس خاک.

ب- در نقشه برداری

از GPS به طریق مختلف درنقشه برداری می توان استفاده کرد، مهمترین کاربردهای GPS درنقشه برداری عبارتند از:

 1. نقشه برداری هیدرو گرافیک .
 2. نقشه برداری سینما تیکی خیلی دقیق برروی زمین .
 3. فتو گرامتری بدون کنترل زمینی.
 4. انبوه سازی شبکه ژئو دتیک.
 5. نقشه برداری کارامتری.
 6. فتو گرامتری بصورت برخط (Real Time).

ج- کاربردهای تجاری GPS

در ناوبری هوایی:

در دهه هشتاد،  چهل سال پس از کنوانسیون شیکاگو که منجر به تأسیس سازمان بین المللی هواپیماهای کشوری ایکائو گردید، نگرانی جامعه هواپیمایی از محدودیتهای سیستم های ناوبری موجود به طور روز افزونی افزایش یافت.

پیش بینی های به عمل آمده نیز نشان دهنده رشد سریع مسافرت های هوایی تا سال 2001 خصوصاً در مناطقی مانند آسیا , اقیانوسه بود تعداد 18 میلیارد مسافر و بیش از 10000هواپیما ی درحال تردد در هر لحظه این نگرانی را تایید می نمود.

لذا پیشنهاد شد که از تکنولوژی ماهواره برای مبادله صوتی و داده های مورد نیاز با خطوط ارتباطی مستقیم از هواپیما به ماهواره و از آن طریق به کنترل ترافیک هوایی استفاده شود. در این حالت محدودیت دید مستقیم درسیستم های (17) VHF و کیفیت درسیستم های (18) HF وجودندارد بعلاوه دریک مجموعه واحد می توان بصورت همزمان داده های ضروری هواپیما مانند مشخصات پرواز, ارتفاع , سرعت و جهت را نیز به کنترلر مراقب پرواز اطلاع داد و از این طریق خطای انتقال صحیح اطلاعات ناشی از عوامل انسانی در وقوع سوانح را به کلی از بین برد.

امروزه تئوری پرواز آزاد انقلابی در صنعت حمل ونقل هوایی بوجود آورده است در پرواز های آزاد با توجه به قابلیت انعطاف سیستم های ناوبری و نظارت می توان به جای استفاده ازمسیرهای ثابت هوایی آنها را بصورت کاملاً دینامیکی بهینه نمود این ایده جالب بهره برداری بسیار موثر از فضا را دارد. بنابراین امروزه  نصب سیستم های GPS توسط شرکت های بزرگ هواپیما سازی برروی هواپیما ها در اولویت می باشد.

در ناوبری دریایی:

در ناوبری دریایی برای تعیین مسیر , نقاط مبداء ومقصد وغیره از GPS می توان بهره گرفته میشود.

د: کاربردهای عمومی جی پی اس

سیستم موقعیت یاب GPS  کاربرهای همگانی نیز دارد که از مهمترین این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حرکت درفضای باز، حرکت درمناطقی که راههای چندان مناسبی ندارد یا به کلی فاقد راه است .گیرنده GPS  بسیار ارزشمند خواهد بود و موقعیت جغرافیایی به سادگی قابل تعیین می باشد.

 2. ماهیگیری.

 3. پرواز با گلایدر.

 4. کوهنوردی

 5. قایقرانی

 6. دامداری و مدیریت مزارع

 7. عملیات جستجو و نجات

 8. حرکت وسیله نقلیه از جمله ردیابی و مسیریابی

 9.  مدیریت ناوگان های حمل و نقل

البته کاربردهای جی پی اس روز به روز بیشتر و بیشتر می شود نیز نباید این نکته را ازنظر دور داشت که سیستم جی پی اس با تمام مزایای خود ممکن است دچار اختلال گردد ویا گیرنده ای که دردست شماست دچارخرابی گردد.

پس باید روشهای موقعیت یابی کلاسیک را که کار با قطب نما ونقشه است از یاد نبرد و اول این روش را یادگرفت وبعد بسراغ GPS رفت تا درمواقع نیاز دچار وابستگی به سیستم موقعیت یابی جهانی نباشیم .

امروزه صنعت خودروسازی و حمل نقل با با فناوری جی پی اس و ردیابی متحول شده است و با کمک این سیستم ردیابی مبتنی بر جی پی اس بسیاری از افراد جهت مدیریت ناوگان، ردیابی و امینت وسیله نقلیه، مرسوله های حمل هوایی و دریایی از این سیستم بهره می برند.

لازم به ذکر است که پارس جی پی اس برترین ارائه دهنده خدمات تعیین موقعیت در ایران طیف وسیعی از ردیاب های پیشرفته مبتنی بر جی پی اس را ارائه میدهد.

البته مطالب گفته شده در این مقاله بطور کامل تمام جزئیات را مورد بررسی قرار نداده  زیرا بسیاری از موارد مسائل فنی و یا محرمانه سیستم می باشد که کمتر دردسترس افراد عادی می باشد و نیز بررسی آن نیاز به دانستن بسیاری از روابط پیچیده فیزیک و…. دارد که موضوع آن مرتبط با این مطلب و موضوع نبوده است.

 


استفاده از مطالب و محتوی مندرج در وب سایت پارس جی پی اس فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

مزیت ردیاب خودرو نسبت به دزدگیر
نحوه تعیین موقعیت جغرافیایی جی پی اس
با روش‌های زیر می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.